Min första midsommarafton
Igår firade jag min första midsommar och det var jätte mysigt. Vi var ute på Ekerö hos mammas och pappas kompisar Tini och Mattias. Pappa kalla Tini för tjockis och Mattias kallade henne för ”sin egna tunna”, jag förstår inte riktigt varför… Jag tycker inte att hon var speciellt kraftig plus att hon var väldigt snäll mot mig
På vägen ut till Ekerö stannade vi och plockade upp två donnor, Signe och Angelica. Väl där ute på ön kom även Emil och Madde. Vi hade verkligen en toppen afton och det började inte regna förrän vi kom hem från en lång promenad. En promenad som bara måste gå till historieböckerna som den mest hoppigaste, guppigaste och mest omtumlande promenaden! Jag hade tänkt försöka sova men pappa skulle hela tiden köra över varje liten sten (som föresten inte var så liten), varje rot, kotte, mördarsnigel, you name it och pappa körde över det med min barnvagn.
Idag ska vi hämta mormor på centralen. Hon ska hjälpa mamma och pappa med alla packning inför den stora flytten. Innan vi plockar upp mormor så ska vi en snabb sväng till min kusin Iris. Det är nu över en månad sedan jag träffade Iris och det ska bli jätte roligt att se henne igen. Hon är så mycket större än vad jag är.
Ps. ingen badade och Mattias är inte så full som det ser ut
